Zawartość:
- Przewodnik i treść
- Temperatura światła
- Intensywność światła
- Kalkulator oświetlenia
- Słownik pojęć
Kolor światła, a także temperatura barwowa, temperatura światła, czy odcień światła to w końcu jedno. Chodzi o to, jak postrzegamy światło. Czy działa ono jak światło z kominka, czy światło słoneczne. Ma to znaczący wpływ na nasz nastrój i zachowanie.
Nasze wewnętrzne zegary, którym fachowo mówi się rytm cyrkadialny, są naturalnie ustawione tak, aby wieczorem chciało się nam spać, a rano znów budzić z dużą ilością energii. Ma to związek z kolorem światła. Niestety specjaliści trochę namieszali w tej sprawie. Kolor światła, a także fachowo temperatura barwowa podawana jest w kelwinach. Zaskakująco im więcej kelwinów, tym światło jest chłodniejsze. Nie ma to jednak związku z rzeczywistą temperaturą. Chodzi tylko o to, że jeśli jakiś rzeczywisty źródło światła ma wysoką temperaturę, światło, które z niego wychodzi, wydaje się nam mniej ciepłe. Przytoczmy przykład.
Punktem wyjściowym będą żarzące się węgle bez płomieni. Kolor światła jest czerwono-pomarańczowy i ten kolor postrzegamy jako ciepły. Takie źródło światła ma temperaturę barwową około 1200 K i działa na nas uspokajająco, ciepłym względem. Podobne źródła to na przykład grzejniki na podczerwień, które nas ogrzewają, gdy pijemy poncz na jarmarkach świątecznych. Mają one dla ciekawostki tylko około 800 K. Jednakże, gdy jako źródło światła mamy południowe słońce, postrzegamy kolor światła znacznie jaśniejszy. Tu jest temperatura barwowa około 6000 K. Światło już nie działa promiennie i kolor przechodzi na biały.
No i na nasze potrzeby dodam tylko, że w tych granicach są stopniowane prawie wszystkie sztuczne źródła światła. Czyli żarówki, świetlówki, oświetlenie, lampy i podobne. Kolor światła więc zmienia się od odcieni pomarańczowych (1200 K – 2700 K), przez żółte światło dzienne (2700 K – 5000 K), aż po białe lub niebieskawe światło (5000 K – 6500 K). Nie będę komplikować i wyjaśniać, dlaczego na przykład przy błyskach czy spawaniu temperatura przechodzi do odcieni niebieskich. Spawarką w domu nie będziemy świecić.
Dlaczego kolor światła jest ważny? Ponieważ przy świecy (1800 K) lepiej nam się odpoczywa niż pracuje. Przy dziennym świetle (4500 K) mamy rozluźniony nastrój, ale ciągle to w nas wspiera aktywność. Pod bardzo białym światłem z jarzeniówek w biurze (6000 K) mamy 100% skupienia i nasz mózg oraz oczy świetnie współpracują. Odpowiednia dzienna barwa światła może być lepsza niż kawa, natomiast ciepłe odcienie zmuszają nas do zawinięcia się w koc i relaksowania. Resztę wyjaśni tabela i szybkie podsumowanie.
Świeca | Wschód i zachód słońca | Zwykłe dziennie światło | Jasne światło w południe | Pochmurno |
---|---|---|---|---|
1 900 K | 2 600–3 200 K | 4 600–5 000 K | 6 000 K | 8 000 K |
Ciepła biel | Ciepła biel | Neutralna biel | Neutralna biel | Zimna biel |
Odpoczynek, relaks | Odpoczynek, relaks | Aktywność w ciągu dnia | Aktywność w ciągu dnia | Praca |
Salon, sypialnia, pokój dziecięcy | Kuchnia, łazienka, korytarz | Kuchnia, łazienka, korytarz | Biuro, warsztat | Biuro, warsztat |
Wskazówka: Oświetlenie świetnie komponuje się w wnętrzu z odcieniami czerwieni i pomarańczu.
Wskazówka: Chłodniejsze kolory wywołują poczucie czystości i wyglądają nowocześniej. Doskonale pasują do wnętrz z kombinacją chłodnych pastelowych odcieni.
Wskazówka: Jeśli potrzebujesz zredukować zimne białe światło i uzyskać uniwersalniejszy charakter pomieszczenia, użyj dodatków w ciepłych odcieniach żółtego.
Ciekawostka: Mieszkańcy krajów środkowej i północnej Europy preferują oświetlenie z ciepłą bielą, podczas gdy w krajach południowych popularniejsze jest oświetlenie z dzienną bielą aż po zimną biel. W Polsce najczęściej sprzedawane są żarówki LED o ciepłej białej barwie.
Kocham proste rozwiązania dla życia, dlatego przygotowałem dla was kalkulator, który pomoże w wyborze oświetlenia. Chciałbym jednak zaapelować o ostrożność. Kalkulator na tej stronie nie jest tak przydatny, jak doświadczony specjalista od projektowania oświetlenia. Aby zrozumieć problematykę i uniknąć błędów, przeczytaj również to, co piszę poniżej, zanim zaczniesz wprowadzać wartości do kalkulatora.
Moc źródeł światła jest mierzona. Chodzi o strumień świetlny, który wyraża się jako liczba lumenów (lm). To światło, które wychodzi z jednego źródła we wszystkich kierunkach. Już tutaj należy pamiętać, że myślenie tylko o liczbie lumenów jest jak napełnianie kanwy podczas deszczu. Chodzi o to, ile lumenów trafia na powierzchnię, którą chcesz oświetlić. I uwaga! Należy również pamiętać o odbiciu. Błyszczące i jasne ściany również odbijają światło. Sam obliczenie może być zatem skomplikowane jak relacje w telenoweli. Użyjmy jednak zdrowego rozsądku.
Jest to jedna z mocniejszych żarówek LED. Ważniejsze jest jednak to, co ma oświetlić. Dlatego mamy także wielkość oświetlenia (lux), która oblicza, ile lumenów pada na 1 metr kwadratowy powierzchni. Jeśli wszystkie 1000 lumenów pada na jeden metr kwadratowy, otrzymujemy 1000 luksów. Ale stanie się to tylko w pomieszczeniu, gdzie wszystkie powierzchnie oprócz podłogi są doskonałymi lustrami. W rzeczywistym pomieszczeniu są straty, ale też nie chcemy oświetlać równomiernie całego pokoju. Wystarczy nam podłoga, stół, półki, blat kuchenny i podobne. Dodajmy więc do obliczeń “współczynnik zdrowego rozsądku”.
Oświetlenie dzielimy na 3 podstawowe kategorie:
Wskazówka: Od lata 2024 roku w naszej ofercie znajdują się światła TIVI, które wykorzystują zupełnie nową technologię i osiągają efektywność do 205 lm/W. Są więc ponad 2x bardziej oszczędne niż wszystkie inne źródła LED, które są obecnie na rynku. Dzięki temu dostaliśmy się również do klasy energetycznej A.
W tej kwestii mogą nam pomóc państwowe normy, które informują o zalecanej średniej intensywności oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach. Na przykład do pokoju dziecięcego jest to 300 luksów, ale więcej będzie bezpośrednio nad biurkiem.
Można powiedzieć, że powierzchnie robocze wymagają od 500 do 1000 luksów. Tam, gdzie potrzebna jest koncentracja na drobnych szczegółach, będzie to jeszcze więcej. Z kolei tam, gdzie chcemy tylko przejść i nie skupiamy się na detalach (korytarz), wystarczy 100 luksów. Oświetlenie pomaga nam także, zwłaszcza w ciągu dnia, słońce, które na zewnątrz przy jasnym niebie świeci mocą od 100 luksów do 10 000 luksów. Oczywiście, w zależności od pory dnia, pory roku i tak dalej. W pomieszczeniach zwykle wybieramy mniej. Zbyt intensywne światło tworzy ostre cienie i obciąża nasze oczy.
Salon jest w większości domów jednym z najważniejszych i najprzestronniejszych pomieszczeń. Spędzamy w nim większość czasu, a także służy do różnych celów - odpoczywamy, czasami pracujemy i czytamy, przyjmujemy gości lub oglądamy telewizję. W takich pomieszczeniach wypoczynkowych powinniśmy dbać o to, aby oświetlenie nie oślepiało nas i stwarzało przyjemną atmosferę do relaksu i odpoczynku. Podziel oświetlenie w salonie na poszczególne strefy:
Więcej informacji na temat oświetlenia w salonie można znaleźć w artykule - Oświetlenie salonu
Pokój dziecięcy jest dla dzieci schronieniem, gdzie się bawią, odpoczywają lub uczą. Odpowiednie oświetlenie może w znacznym stopniu przyczynić się do tego, że będą się w nim czuć dobrze. Nieodpowiednie warunki świetlne mogą ponadto pogorszyć wzrok dzieci i spowodować inne problemy. Oświetlenie pokoju dziecięcego można podzielić na kilka kategorii:
Więcej informacji na temat oświetlenia do pokoju dziecięcego można znaleźć w artykule - Oświetlenie do pokoju dziecięcego
Nie bez powodu kuchnia nazywana jest sercem domu. To miejsce, gdzie powstają pyszne potrawy i często również miejsce, gdzie spotyka się cała rodzina, aby razem jeść. Jak więc wybrać oświetlenie, aby z radością gotować i jeść w kuchni? Jeśli chodzi o oświetlenie, można podzielić kuchnię na kilka stref:
Więcej informacji na temat oświetlenia kuchni można znaleźć w artykule - Oświetlenie kuchni
W sypialni spędzamy dużą część naszego życia, podaje się, że aż jedną trzecią życia spędzamy właśnie w pomieszczeniu, którego dominującym elementem jest łóżko. Sypialnia jednak nie musi służyć tylko do spania, ale także do odpoczynku po długim dniu pracy lub do czytania książek i czasopism. Podobnie jak salon, sypialnię można podzielić na kilka stref:
Więcej informacji na temat oświetlenia sypialni można znaleźć w artykule - Oświetlenie sypialni
W łazience spędzamy więcej czasu, niż mogłoby się wydawać. Oprócz prysznica lub kąpieli łazienka jest miejscem, gdzie układamy włosy, czyścimy skórę lub malujemy się. A właśnie dlatego, że łazienka jest związana z dbaniem o wygląd zewnętrzny, bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego oświetlenia. Oświetlenie w łazience dzielimy na:
Więcej informacji na temat oświetlenia łazienki można znaleźć w artykule - Oświetlenie łazienki
Pomieszczenie, w którym naprawdę nie warto lekceważyć oświetlenia? Zdecydowanie biuro. W biurze bowiem musimy się odpowiednio skoncentrować, a właśnie oświetlenie może w dużym stopniu wpłynąć na to, czy po kilku godzinach będziemy się czuli zmęczeni, czy będziemy mieli energię do rozdawania. Oświetlenie w biurze dzielimy na:
Więcej informacji na temat oświetlenia gabinetu można znaleźć w artykule - Oświetlenie gabinetu
Chociaż na korytarzach lub w przedpokojach zazwyczaj nie przebywamy zbyt długo, zdecydowanie nie należy lekceważyć oświetlenia tych przestrzeni. Na korytarzach zazwyczaj nie ma okien, więc konieczne jest zapewnienie wystarczającej ilości światła odpowiednio dobranym oświetleniem.
Więcej informacji na temat oświetlenia przedpokoju można znaleźć w artykule - oświetlenie przedpokoju
O autorze: Petr Brůžek - "Jestem entuzjastą technologii, nauki, techniki, środowiska oraz mechaniki. W Emosie odpowiadam za marketing, a w wolnym czasie najchętniej przebywam w warsztacie."
Zapomnij mrożące krew w żyłach obrazy przedstawiaje ludzi balansujących na drabinach podczas instalowania lampek choinkowych. W tym roku nie będzie scen rodem z horroru - powiemy ci, jak zainstalować lampki choinkowe bezpiecznie, bez żadnych problemów i dodamy kilka wskazówek, aby cały proces dekoracji był możliwie najprostszy.
Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Do serca wiadomo, przez żołądek. To także centrum wszystkiego, miejsce spotkań i przyjemności. Oświetlenie kuchni jest zwykle uwzględniane podczas budowy domu, ale warto pamiętać, jak podejść do tego tematu. Całą przestrzeń można logicznie podzielić na kilka stref, a każda z nich wymaga innego rodzaju oświetlenia. Opiszmy je.