Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj zniżki 12 zł na pierwszy zakup
Strona główna Blog Porady i samouczki Jak wybrać power bank w 2 minuty?
Jak wybrać power bank w 2 minuty?

Jak wybrać power bank w 2 minuty?

Porady i samouczki

Zaktualizowano: 30.7.2024

Siedzisz na dworcu, w poczekalni u lekarza, albo jesteś na wycieczce w górach i twój telefon pokazuje tylko kilka procent baterii – to taki moment, w którym tylko nieliczni nie wpadną w małą panikę. Jeśli czesto używasz telefonu jako mapy lub jest to jedyny sposób komunikacji, to jakościowy powerbank jest na wagę złota. Jak działa powerbank? Na co postawić przy jego wyborze, aby spełnił Twoje oczekiwania? W tym artykule przedstawimy Ci warianty wybóru,a po przeczytaniu na pewno nie popełnisz błędu.

Jak wybrać powerbankę w 2 minuty

Co to jest powerbank?

Powerbank to przenośne źródło energii elektrycznej, dzięki któremu łatwo naładujesz baterię swojego telefonu, tabletu, aparatu fotograficznego, nawigacji, głośnika bluetooth, kamery GoPro, smartwatcha. Przydaje się w sytuacjach, gdy nie masz dostępu do gniazdka z prądem. Powerbank wykorzystasz w podróży i na łonie natury, w poczekalni u lekarza czy nawet na koncercie. Umożliwi Ci też ładowanie urządzeń w domowym zaciszu, niezależnie od odległości od gniazdka.

Powerbanka 20000mAh

Jakie parametry powerbanka są istotne?

Jeśli już masz chęć na zakup powerbanka, prawdopodobnie wiesz, do czego go potrzebujesz.

Na podstawie poszczególnych kryteriów można łatwo rozróżnić powerbanki dostępne na polskim rynku. Przede wszystkim pojemność baterii, szybkość ładowania, rodzaje złączy, ale także materiał, wymiary i dodatkowe funkcje. Najpierw odpowiedz sobie na poniższe pytania - a my powiemy Ci, jakie parametry warto wziąć pod uwagę przy zakupie.

  • Czy będziesz używać powerbanka codziennie czy tylko okazjonalnie? W domu, w pracy, na łonie natury czy w podróży?
  • W jakich sytuacjach najczęściej będziesz z niego korzystać?
  • Co najczęściej będziesz ładować za pomocą powerbanka? Zwróć uwagę na jego pojemność.
  • Jakiej szybkości ładowania oczekujesz od powerbanka? Dowiedz się, jakiej mocy potrzebujesz.
  • Jakie złącza będziesz potrzebować? Czy potrzebujesz od niej jakichś specjalnych funkcji lub wyposażenia?
Parametry powerbanki

Jak najczęściej będziesz używać powerbanka?

Ten szybki podział pomoże Ci bez dalszego czytania doradzić w najczęstszych możliwościach wyboru:

Powerbank do kieszeni

Potrzebujesz go codziennie nosić ze sobą i czasami naładować kilka procent baterii telefonu, zanim dotrzesz do domu? W takim razie wystarczy Ci mniejszy model o mniejszej pojemności baterii. Niektóre modele są nawet w rozmiarze karty kredytowej. Nie będą Cię zbyt obciążać ani przeszkadzać w torebce, a jednocześnie uratują Cię w kluczowych momentach. Wystarczy Ci również powiadomienie o stanie naładowania w postaci diod LED.

Powerbank na wycieczki

Jedziesz gdzieś poza cywilizację lub miejsc, gdzie ogólnie nie możesz polegać na dostępie do gniazdek elektrycznych? Wybierz wtedy powerbank o minimalnej pojemności 10 000 mAh, ale spokojniejszy na pewno będziesz z pojemnością 20 000 mAh. W podróży przyda się również informacja o tym, ile dokładnie energii jeszcze pozostało w baterii – dlatego wybierz model powerbanki z wyświetlaczem LED. O pojemności baterii opowiemy więcej w dalszej części.

Powerbank na podróże służbowe

Podróżujesz z laptopem pociągiem lub samolotem i potrzebujesz zapasowego źródła energii? Do torby wrzuć urządzenie o minimalnej pojemności 20 000 mAh. Niezawodnie naładuje Twój laptop czy MacBook. Zainteresuje Cię również, czy powerbank może ładować laptopa podczas pracy – powie Ci to jej zadeklarowana moc, która powinna wynosić ponad 65 W.

Jaką powerbankę możesz wziąć na pokład samolotu?

Uwaga na podróże samolotem - Powerbank możesz zabrać ze sobą na pokład samolotu, jednak w bagażu rejestrowanym NIE. Ponadto obowiązują ograniczenia pojemności, a mianowicie 27 000 mAh (inaczej  100 Wh).

Powerbanka, jakie parametry powerbanki są ważne?

Pojemność powerbanka

Ogólnie rzecz biorąc, im większa pojemność, tym większe ma wymiary i ciężar, na co zawsze warto zwrócić uwagę przy wyborze. Najczęściej jest podawana w miliamperogodzinach (mAh), ale można się również spotkać z watogodzinami (Wh).

Jaka jest rzeczywista pojemność?

Masz telefon komórkowy o pojemności baterii 4800 mAh? Sądzisz, że z powerbankiem 5000 mAh naładujesz swój telefon w pełni, jednak uwaga - ta pojemność obowiązuje tylko w ścisłych warunkach laboratoryjnych.

W rzeczywistości podczas ładowania urządzenia występują straty (powerbank się nagrzewa) i cała bateria telefonu nie zostanie naładowana. Spójrz na tabelę, gdzie pokażemy, jaka jest deklarowana pojemność powerbanka, jego rzeczywista pojemność wraz ze stratami i ile razy może naładować urządzenie o pojemności 2000 mAh.

2000 mAh
Deklarowana pojemność powerbanki Konwersja – rzeczywista pojemność Rzeczywista pojemność Pojemność baterii Twojego urządzenia Ile razy naładujesz swoje urządzenie
5 000 mAh * 0,6 3 000 mAh 2000 mAh 1,5×
10 000 mAh * 0,6 6 000 mAh
20 000 mAh * 0,6 12 000 mAh 2000 mAh

Ładowanie i wydajność powerbanka

Przy zakupie powerbanka powinieneś wiedzieć także, jaką moc potrzebujesz do ładowania. Sprawdź specyfikacje urządzeń, które będziesz chciał ładować. Niektóre telefony wyposażone w szybkie ładowanie o mocy 66 W lepiej podłączyć do bardziej wydajnego powerbanka. Również do ładowania laptopa użyjesz mocy większej niż 65 W.

Ogólnie jednak obowiązuje zasada, że im większa moc powerbanka, tym szybciej naładujesz Twoje urządzenie.

O tym, jak szybko naładuje się Twoje urządzenie, decyduje jego elektronika. Ta wyśle impuls do powerbanka, jaką szybkość wymaga, a jeśli powerbanka to umożliwia, dostarczy tyle energii, ile urządzenie potrzebuje. Jeśli jednak Twój telefon nie jest wyposażony w funkcję szybkiego ładowania i wymaga niższej mocy niż podaje powerbank, nie musisz się obawiać, że urządzenia nie będą kompatybilne. Telefon dokładnie ustali, jak mocna ma być powerbank w danej chwili, aby ładowanie przebiegło prawidłowo.

Dla prawidłowego działania szybkiego ładowania niezbędne jest także odpowiednie okablowanie. Zwykłe kable w takim przypadku nie wystarczą i należy wybrać kable o wyższej „przepustowości”, np. Inteligentne kable EMOS.

Ładowanie telefonu przez powerbankę

Jakie złącza na powerbanku wykorzystasz?

Obecnie standardem są przede wszystkim wyjścia dla USB-C, ewentualnie USB-A. Powerbank może mieć więcej złączy niż widać na obrazku, dlatego że jeden z gniazd może służyć zarówno jako wejście, jak i do wyjście. W ofercie sklepu internetowego Emos znajdziesz ich wykaz pod parametrem „typ interfejsu wejściowego/wyjściowego”.

Dodatkowe funkcje i nadstandardowe wyposażenie

Oprócz zwykłych powerbanków wyposażonych w funkcje takie jak wskaźnik LED naładowania, ochrona przed nadmiernym rozładowaniem i przeładowaniem, przeciążeniem czy zwarciem, napotkasz także na powerbanki z ładowaniem bezprzewodowym, panelem słonecznym, czy nawet na powerbanki, które możesz wykorzystać także jako latarkę czy awaryjny rozrusznik samochodowy.

Ładowanie bezprzewodowe

Korzystasz z funkcji ładowania bezprzewodowego w swoim telefonie? Wtedy wybierz także powerbankę z tą funkcją jak na przykład Emos WI 1022D. Zwróć uwagę na dwa aspekty: Właścicielom iPhone'a zależy na kompatybilności powerbanka z ich urządzeniem. Producent oznacza to jako „MagSafe compatible”. Sprawdź również, jaką moc powerbank oferuje przy używaniu ładowania bezprzewodowego.

Jak poznać, że powerbank jest naładowany?

Starsze lub tańsze modele powerbanków wykorzystują wskaźnik naładowania w postaci kilku małych diod LED. W momencie, gdy powerbank jest całkowicie naładowany, świecą wszystkie diody LED.

Dla bardziej wymagających użytkowników przeznaczone są powerbanki z wyświetlaczem LED, na którym zobaczysz aktualny stan baterii w % lub aktualną szybkość ładowania.

Dodatkowym atutem może być również funkcja passthrough, co oznacza, że przez noc i bez przełączania łatwo naładujesz samą powerbank i wszystkie podłączone do niego urządzenia.

Masz już wybrane?

Już wiesz, jaki powinien być Twój powerbank? Nie zwlekaj i wybierz zapasowe źródło energii do ładowania swoich urządzeń poza domem. Miganie ostrzegawcze wskaźnika stanu baterii na Twoim urządzeniu już Cię nie zasmuci w żadnych okolicznościach.

Powerbanka 10000 mAh

O autorze: Blanka Kolisková - "Jestem sportowcem rekreacyjnym, podróżnikiem i miłośnikiem poznawania nowych kultur i ludzi. Sport utrzymuje mnie w formie, a podróżowanie pozwala odkrywać piękno nowych krajów i spotykać inspirujące osoby".

Powerbank EMOS BETAQ 20, 20 000 mAh, 22,5 W, czarny
193,00
W magazynie
Symbol: B0532B
Powerbank EMOS WI 1023D, 10 000 mAh, 22,5 W+Wireless, czarny
215,00
W magazynie
Symbol: B0543B
Powerbank EMOS BETAQ 10, 10 000 mAh, 22,5 W, czarny
138,00
W magazynie
Symbol: B0531B
Powerbank EMOS WI 521, 5 000 mAh, 20 W+Wireless, czarny
115,00
W magazynie
Symbol: B0545B