Chcesz zostać swoim własnym meteorologiem? Nie będziesz w stanie kontrolować wiatru i deszczu, ale dzięki stacji pogodowej możesz dokładnie wiedzieć, jakie jest ciśnienie na zewnątrz, jak silnie wieje wiatr lub czy w nocy albo podczas twojego urlopu wystarczająco padało i nie musisz podlewać grządek. Na podstawie danych, które zbiera, potrafi także przewidzieć dalsze prawdopodobieństwo opadów. To tylko od ciebie zależy, które dane są dla ciebie ważne i chcesz je śledzić. A co, jeśli użyjesz ich do sterowania swoim inteligentnym domem?
Jaka jest najlepsza stacja pogodowa i gdzie umieścić czujniki?
Porady i samouczkiCo potrafią nowoczesne stacje pogodowe?
W podstawowych wersjach stacja pogodowa zawsze jest w stanie wykryć temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną, ciśnienie i wilgotność, a dzięki tym danym może przewidzieć prawdopodobieństwo opadów. Przydatna jest także synchronizacja czasu sygnałem DCF, dzięki czemu nawet w przypadku awarii prądu raz dziennie zostanie pobrana aktualna informacja czasowa nadawana z Niemiec.
Bardziej zaawansowane wersje potrafią o wiele więcej, a wszystko zależy tylko od tego, jakie czujniki zakupisz razem ze stacją pogodową.
Jakie czujniki można podłączyć do stacji pogodowej?
Oprócz już wspomnianych czujników zewnętrznych do pomiaru temperatury, wilgotności i ciśnienia, idealnie jest mieć również czujniki do pomiaru opadów i prędkości wiatru. Do stacji pogodowej można podłączyć nawet kilka czujników – dzięki nim możesz monitorować temperaturę i wilgotność na przykład w szklarni, ogrodzie zimowym czy warsztacie. Wystarczy tylko sprawdzić, które stacje pogodowe obsługują podłączenie dodatkowych czujników.
Gdzie najlepiej umieścić czujniki do stacji pogodowej?
Czujnik zalecamy umieścić na północnej stronie domu, aby mieć pewność najmniej zniekształconych danych. Uważaj na to, ile budynków lub ścian znajduje się w pobliżu czujnika – w gęsto zabudowanych przestrzeniach zasięg czujnika może drastycznie się zmniejszyć. Czujnik jest odporny na kapiącą wodę, ale lepiej nie wystawiać go w miejsce, gdzie będzie stale padał deszcz. Idealnie jest przymocować czujnik na ścianie, na przykład pod wnęką okienną. Nie umieszczaj go również na metalowych przedmiotach, ponieważ zmniejszy to zasięg jego sygnału.
Wszystkie nowoczesne stacje pogodowe oferowane przez EMOS są już bezprzewodowe. Oznacza to, że stacja pogodowa nie jest połączona z czujnikiem kablem i można je umieścić w naprawdę idealnym miejscu w domu.
Gdzie najlepiej umieścić samą stację pogodową w domu?
Stacja pogodowa może być umieszczona w dowolnym miejscu, które jest dla ciebie najbardziej praktyczne, jednak mogą wystąpić sytuacje, w których z jakiegoś powodu źle odbiera sygnał z czujników lub nieprawidłowo synchronizuje aktualny czas. Źródłem zakłóceń sygnału mogą być monitor komputera, router Wi-Fi, antena lub odbiornik telewizyjny. Spróbuj umieścić stację pogodową 1,5–2 metry od takiego źródła.
Problemy z aktualizacją czasu mogą być spowodowane umieszczeniem stacji w konstrukcjach żelbetowych, takich jak piwnice lub nowoczesne wysokie budynki. W takim przypadku zalecamy umieszczenie stacji pogodowej przy oknie.
Sygnał może być również zakłócany przez jakąkolwiek metalową konstrukcję znajdującą się w pobliżu stacji pogodowej. Dotyczy to na przykład metalowych drzwi, ram okiennych lub innych metalowych konstrukcji czy przedmiotów (pralki, suszarki, lodówki itp.).
Dlaczego stacja pogodowa nie pokazuje temperatury zewnętrznej?
Nie działa ci odbiór danych z któregoś czujnika temperatury zewnętrznej? Dokładnie obejrzyj czujnik i sprawdź, czy nie ma rozładowanych baterii lub czy przypadkiem nie dostała się do niego woda. Rozładowane baterie w czujniku zazwyczaj są sygnalizowane przez samą stację pogodową. Sprawdź również, czy czujnik nie jest zacieniony przez jakiś metal, który mógłby osłabiać siłę sygnału.
Dlaczego stacja pogodowa gaśnie i nie pokazuje informacji?
Stacje pogodowe, oprócz zasilania z sieciowego adaptera, mogą być zasilane także za pomocą zwykłych baterii. To świetne zabezpieczenie na wypadek przerw w dostawie prądu, gdy nie chcesz utracić ciągłości pomiarów. Gdy stacja pogodowa jest zasilana wyłącznie bateriami i odłączona od sieci elektrycznej, uruchamia się tryb oszczędny, który wyłącza ekran i aktywuje go tylko wtedy, gdy potrzebujesz zobaczyć dane na stacji pogodowej.
Wkładaj do stacji pogodowej tylko klasyczne, nienabijalne baterie. Mają one wyższe napięcie niż akumulatory, dzięki czemu lepiej utrzymują stację w działaniu.
Monitoruj dane ze stacji pogodowej online
Podłącz swoją stację pogodową do Wi-Fi i uzyskaj dostęp do ważnych danych o historii pogody. Otrzymasz wykres, który pokaże ci, jak zmieniała się pogoda podczas twojej nieobecności, a także będziesz mógł bezpośrednio na telefonie śledzić najdokładniejszą lokalną prognozę pogody.
Kolejnym logicznym krokiem jest integracja twojej inteligentnej stacji pogodowej z systemem smart home. To pomoże na przykład w regulacji ogrzewania w mieszkaniu, w którym nie masz własnego kotła wykorzystującego krzywą grzewczą. Gdy temperatura na zewnątrz zacznie spadać, inteligentna stacja pogodowa może wysłać sygnał do głowicy termostatycznej na grzejniku, która zwiększy ilość ciepła w pomieszczeniu.
Masz dodatkowe pytania dotyczące stacji pogodowych, które nie zostały omówione w tekście? A może potrzebujesz pomocy przy wyborze stacji pogodowej i dodatkowych czujników? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy są tu po to, aby doradzić ci i wyjaśnić, jak działają stacje pogodowe oraz które ich funkcje będą najbardziej przydatne w twoim domu.
O autorze: Petr Brůžek - „Jestem pasjonatem technologii, nauki, techniki, ekologii i mechaniki. W firmie EMOS zajmuję się marketingiem, a w wolnym czasie najchętniej przebywam w warsztacie.”
Piszemy, doradzamy, inspirujemy i testujemy
-
Inspiracja
Emos GoSmart: inteligentny dom można stworzyć nawet z wynajmowanego budynku mieszkalnego
Czy można sobie wyobrazić możliwość spokojnego wyjazdu na wakacje bez obawy o zalanie sąsiadów? Albo skontaktować się z listonoszką w pracy dzięki zdalnemu dostępowi do wideotelefonu? I to, o czym wielu z nas nigdy nie marzyło: nie być niewolnikiem zaworów na grzejniku, ale otwierać i zamykać je zdalnie w spokoju - a nawet programować je w każdym pokoju zgodnie z codzienną rutyną?
-
Porady i samouczki
Co zrobić, gdy zabraknie prądu - najczęściej zadawane pytania dotyczące inteligentnego domu
Wdrożenie inteligentnej technologii w domu może początkowo budzić wiele wątpliwości i pytań. Najwięksi sceptycy technologiczni prawdopodobnie przypomną sobie dystopijne scenariusze domów, które nie działają, gdy nagle zabraknie prądu lub internetu. Nieco bardziej realistyczni ludzie będą zastanawiać się nad wzajemną łącznością między urządzeniami, a ty możesz zastanawiać się, co się stanie, gdy telefon komórkowy, którego używasz do sterowania inteligentnym domem, wyczerpie się. Wyjaśnijmy to wszystko raz na zawsze!