Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj zniżki 12 zł na pierwszy zakup
Strona główna Blog Inspiracja Nie mam jeszcze ochrony antyprzepięciowej, czy to problem?
Nie mam jeszcze ochrony antyprzepięciowej, czy to problem?

Nie mam jeszcze ochrony antyprzepięciowej, czy to problem?

Inspiracja

Twierdzenie, że przedłużacz z zabezpieczeniem antyprzepięciowym to ochrona przed piorunami to najczęstszy mit, który trzeba na wstępie obalić. Jeśli jednak rozumiesz, jakie jest rzeczywiste ryzyko i jak działa taka ochrona, z pewnością będzie to miało większy sens.

Jeśli listwa przeciwprzepięciowa nie chroni przed wyładowaniami atmosferycznymi, to do czego służy?

Ludzie często mówią o przypadkach uderzenia pioruna. Rzadziej jednak słyszy się o tym, że piorun uderza w dom. W tym przypadku statystyki i tak są mało przydatne, ponieważ zależą od lokalizacji domu, jego wysokości czy gęstości zaludnienia w okolicy. Możemy jednak powiedzieć, że jest to stosunkowo rzadkie zdarzenie, którego większość z nas i tak nie doświadczy w swoim życiu. Jednak przedłużacz z ochroną przeciwprzepięciową został zaprojektowany w celu ochrony przed niebezpiecznymi przepięciami, które występują w domu niemalże stale.

Jeśli listwa przeciwprzepięciowa nie chroni przed wyładowaniami atmosferycznymi, to do czego służy?

Przedłużacz z przełącznikiem nie jest zabezpieczeniem antyprzepięciowym

Powszechnym błędem jest przekonanie, że przełącznik na przedłużaczu działa również jako zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Nie, przycisk to tylko przycisk. Przedłużacz musi posiadać secjalny bezpiecznik antyprzepięciowy.

Warystor, czyli zmienny rezystor, to element, który może zwiększyć swoją rezystancję elektryczną, jeśli napięcie elektryczne przekroczy określone wartości. Jest to mały cud techniki. Ta mała rzecz może faktycznie odfiltrować skoki napięcia w domu, które mogłyby uszkodzić bardziej wrażliwą elektronikę.

Warystor

Czym są skoki napięcia i skąd się biorą?

Skoki napięcia to impulsy pochodzące z niektórych urządzeń w domu. Na przykład, gdy uruchomi się silnik sprężający w lodówce, w domu wystąpi krótkotrwały skok napięcia. Właśnie o takim skoku napięcia teraz mówimy.

Ale nie chodzi tylko o lodówkę. Praktycznie każde duże urządzenie, które działa z początkowym przepięciem, codziennie dostarcza przepięcia do domu. Na przykład pralka, kosiarka, a nawet zwykła żarówka.

ochrona przeciwprzepięciowa
Dlaczego przepięcia są szkodliwe?

Dlaczego przepięcie jest szkodliwe?

Przepięcie zagraża elementom półprzewodnikowym, takim jak diody lub tranzystory. Kilka z tych komponentów znajduje się zwykle w bardziej złożonej elektronice. W telewizorze, konsoli do gier, stacji dokującej odkurzacza automatycznego, komputerze, systemie głośników, monitorze i innych urządzeniach elektronicznych. Skok napięcia jest zawsze jak mały kopniak i zazwyczaj urządzenie potrafi sobie z nim poradzić. Z czasem jednak wszystko się sumuje, a to zasadniczo skraca żywotność tych urządzeń. Monitory i telewizory zaczynają migotać z powodu uszkodzonego zasilacza. Komputer lub konsola mogą umrzeć „przedwczesną śmiercią” bez ostrzeżenia. Podsumowując, skok napięcia może skrócić żywotność urządzeń o kilka lat.

Uszkodzenie elektroniki przez przepięcie

Ochrona przeciwprzepięciowa dla gospodarstw domowych i urządzeń

Ochronniki przeciwprzepięciowe pomagają filtrować skoki napięcia, a tym samym znacznie wydłużają żywotność większości urządzeń elektronicznych. Dla przypomnienia, mówimy konkretnie o produktach, które można znaleźć w naszej kategorii https://www.emos.pl/ochrona-przeciwprzepieciowa . Są to ochronniki typu SPD 3. Warto jednak wiedzieć, że istnieją również ochronniki SPD typu 1 i 2.

Możesz poprosić swojego elektryka o taką ochronę. Są to zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, które pomagają w przypadku większych i rzadszych przepięć. Ochrona SPD 1 i 2 jest montowana w skrzynce wyłączników automatycznych. Dodatkowo, jeśli zapewnisz ochronę SPD 1, 2 i 3 w swoim domu, jest to kombinacja, która może uchronić Cię również przed wyładowaniami atmosferycznymi. Piorun nie musi uderzyć bezpośrednio w dom, ale nadal może uderzyć w Ciebie. W tym miejscu posłużę się dokładnym cytatem mojego kolegi eksperta, Jarosława: „Kiedy szczyt jest wysoki, wysadza wszystko w powietrze! A jeśli jest to bezpośrednie uderzenie pioruna, to wyrwie też przewody ze ściany!”.

Ochrona SPD 1 i SPD 2

Krótkie podsumowanie tego, jak to jest z ochroną antyprzepięciową.

  • Oddzielna ochrona antyprzepięciowa typu SPD 3, którą można znaleźć w naszym sklepie internetowym, nie jest ochroną odgromową.
  • Ochronniki przeciwprzepięciowe w naszym sklepie filtrują skoki napięcia, a tym samym znacznie wydłużają żywotność elektroniki.
  • Przedłużacz z przełącznikiem niekoniecznie jest zabezpieczeniem antyprzepięciowym. Ochronnik antyprzepięciowy zawsze zawiera warystor, ale przycisk nie ma znaczenia.
  • Jeśli masz w domu lodówkę, pralkę lub inne urządzenie z silnikiem, zapewnij ochronę antyprzepięciową telewizora, komputera, monitorów i konsol do gier. Będą one działać znacznie dłużej.
  • „Piorun wyrywa też kable ze ściany”. Aby lepiej spać w nocy, upewnij się, że masz również zabezpieczenia antyprzepięciowe SPD 1 i 2.
  • Jeśli nie wiesz, co zrobić, napisz do nas na adres info@emos.pl. Pomożemy Ci.

O autorze: Adam Navrátil - „W Emos jestem odpowiedzialny za rozwój produktów, które ułatwiają życie. Lubię grać w piłkę nożną, łowić ryby i od czasu do czasu grać na PS”.

 

Źródła: