Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj zniżki 12 zł na pierwszy zakup
30,00 zł do darmowej dostawy
Drodzy klienci, do 2.1.2025 mamy przerwę. Zamówienia zrealizujemy zaraz po Nowym Roku. Dziękujemy za zrozumienie. więcej tutaj
Strona główna Który termostat wybrać?

Który termostat wybrać?

Niezależnie od tego, czy masz kocioł gazowy, pompę ciepła czy kocioł elektryczny, potrzebujesz termostatu, aby zapewnić optymalną temperaturę w domu bez strat energii. Będzie on dobrze sterować ogrzewaniem, utrzymując stałą temperaturę w pomieszczeniu zgodnie z ustawieniami. Oferowane przez nas termostaty można podzielić na przylgowe i pokojowe. Termostaty pokojowe dzielą się dalej w zależności od sposobu, w jaki sterują lub komunikują się z systemem grzewczym. Specjalną podkategorią termostatów pokojowych są te do ogrzewania podłogowego. Dalej przyjrzymy się bardziej szczegółowo wszystkim typom i ich zaletom.
Przylgowe
Pokojowe
Smart
OpenTherm
Podłogowe
Sposób sterowania:
Programowalne
Manualne
Inne przydatne informacje:
Ustawienia
Słowniczek
FAQ

Termostaty PRZYLGOWE

Termostaty do montażu powierzchniowego służą do monitorowania temperatury w rurach systemu ogrzewania obiegowego. Do montażu na rurze można użyć naszego modelu P5681 ze sprężyną, aby łatwo przymocować termostat do rury. Sterując ogrzewaniem za pomocą termostatu, można łatwo uzyskać obieg wody grzewczej o żądanej temperaturze.

Posiadamy także przylgowe termostaty z czujnikiem kapilatorwym (modely P5684, P5682). Termostaty z czujnikiem umieszczonym na końcu kapilary o długości około 1 metra (w zależności od konkretnego modelu) są stosowane tam, gdzie konieczne jest oddzielenie czujnika i regulacji temperatury. Typowym przykładem takiego zastosowania może być zanurzenie czujnika w bojlerze. Ostatnią grupą są termostaty studzienkowe, które są używane na przykład do instalacji w zbiorniku magazynowym.
 

Termostaty pokojowe

Termostat pokojowy może być używany do sterowania kotłem, ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła i, w wybranych modelach, systemami chłodzenia. Umieszczając moduł sterujący termostatu w pomieszczeniu, w którym chcemy kontrolować temperaturę otoczenia, musimy w jakiś sposób zapewnić komunikację między nim a kotłem. W zależności od sposobu podłączenia, termostaty pokojowe dzielimy na przewodowe i bezprzewodowe. Termostaty mogą przełączać kocioł za pomocą standardowego przekaźnika lub interfejsu protokołu OpenTherm. Aby dowiedzieć się, czy kocioł może być przełączany za pomocą zacisków NO/COM lub komunikacji OpenTherm, należy przeczytać instrukcję kotła lub skontaktować się z producentem kotła. Jeśli w specyfikacji kotła nie można znaleźć używanego przez niego protokołu komunikacyjnego, należy pamiętać, że Połączenie przewodowe za pośrednictwem przekaźnika z zaciskami wyjściowymi oznaczonymi NO/COM jest kompatybilne z większością kotłów.
 
Przewodowe
Bezprzewodowe

Termostaty przewodowe

Klienci wybierają przewodowe termostaty pokojowe głównie wtedy, gdy mają okablowanie do odpowiedniego pomieszczenia referencyjnego, tj. pomieszczenia, w którym mierzona jest temperatura i umieszczony jest termostat. Termostat jest podłączony do kotła za pomocą okablowania, przy czym w przypadku jednostki przełączającej zasilanej bateryjnie wystarczy połączenie dwużyłowe; w przypadku jednostki 230 V potrzebny jest trzeci przewód (np. można użyć trójżyłowego kabla zasilającego CYKY o przekroju 1,5 mm). W przypadku termostatów OpenTherm preferowany jest ekranowany kabel JYTY (np. JYTY-O 4x1 mm) ze względu na zbieżność linii zasilania i danych, które można również lepiej obsługiwać za pomocą małej listwy zaciskowej, ponieważ jest ona cieńsza. Okablowanie termostatu jest stosunkowo proste, ale nadal jest to linia zasilania, więc powinno być wykonane przez wykwalifikowanego specjalistę. Podłączy on przewody do oznaczonych zacisków zgodnie ze schematem okablowania w instrukcji termostatu.

+ łatwa obsługa termostatu
+ stabilna komunikacja między termostatem a kotłem

– wymaga okablowania (nie można zmienić pomieszczenia referencyjnego)
 

Termostaty bezprzewodowe

Bezprzewodowe termostaty pokojowe są przydatne, jeśli czasem chcesz zmienić pomieszczenie referencyjne lub nie chcesz prowadzić okablowania. Komunikacja bezprzewodowa przydaje się również w przypadku konieczności podłączenia wielu odbiorników do jednego termostatu w celu sterowania urządzeniami termicznymi, takimi jak np. panele na podczerwień.

Termin "bezprzewodowy" nie oznacza, że termostat może być automatycznie sterowany za pomocą aplikacji mobilnej, a jedynie opisuje metodę transmisji między jednostką sterującą a kotłem. Termostat bezprzewodowy zawsze składa się z jednostki przełączającej i jednostki sterującej. Jednostka przełączająca jest podłączona kablem do zacisków sterujących kotła, a bezprzewodowa jednostka sterująca znajduje się w pomieszczeniu (na ścianie, na stojaku), w którym chcesz mierzyć temperaturę i sterować ogrzewaniem. Sygnał między urządzeniami przechodzi również przez mur, ale należy pamiętać, że sygnał radiowy z każdym przejściem przez mur słabnie. Oprócz muru, bliskość innych domowych urządzeń elektrycznych również wpływa na stabilność i poziom sygnału.

+ możliwość zmiany pomieszczenia referencyjnego
+ możliwość sterowania wielu urządzeń za pomocą jednego termostatu

– ryzyko zakłóceń sygnału
 

Termostaty SMART

Termostaty GoSmart oferują specjalną opcję zdalnego sterowania za pośrednictwem aplikacji mobilnej (zarówno dla systemu iOS, jak i Android). Termostaty EMOS GoSmart (P56211, P56201) mają własną aplikację zbudowaną na sprawdzonej globalnej platformie TUYA. Wystarczy podłączyć termostat, a następnie wszystko można kontrolować za pomocą zainstalowanej aplikacji na smartfonie. Zalety zdalnego dostępu są oczywiste: można w każdej chwili uzyskać dostęp do aktualnej i zadanej temperatury oraz wszystkich ustawień z dowolnego miejsca, na przykład z kanapy przed telewizorem lub z pracy. Zapomniałeś wyłączyć ogrzewanie przed wyjazdem do domku letniskowego? Żaden problem z modelami GoSmart. Posiadają one również dodatkowe inteligentne funkcje, takie jak sterowanie za pomocą asystentów głosowych Google Assistant i Amazon Alexa lub regulacja w zależności od lokalizacji GPS. Wracasz z wakacji? Termostat GoSmart włączy ogrzewanie lub chłodzenie w odpowiednim momencie, a Ty wrócisz do domu w komfortowej temperaturze.

+ inteligentne i zautomatyzowane scenariusze ogrzewania lub chłodzenia
+ kontrola i przegląd temperatury w domu z dowolnego miejsca

– prawidłowa konfiguracja routera domowego (2,4 GHz)
 

Termostaty z OpenTherm

Termostaty z OpenTherm (przewodowe lub bezprzewodowe) mają tę zaletę, że sterują mocą kotła nie tylko poprzez pomiar temperatury w pomieszczeniu, ale także temperatury wody grzewczej w systemie i temperatury zewnętrznej. Termostat OpenTherm działa w połączeniu z kotłem, aby ocenić te informacje i wspólnie osiągnąć najbardziej wydajne sterowanie ogrzewaniem i najwyższe oszczędności energii. Termostat OpenTherm moduluje moc kotła, stale dodając i odejmując moc zgodnie z żądanymi wartościami, w przeciwieństwie do naprzemiennego ustawiania maksymalnej mocy i zerowej aktywności (zwykłe włączanie i wyłączanie kotła). Dzięki kontroli OT termostat oszczędza kocioł, zwiększa wydajność systemu grzewczego i zmniejsza koszty.

Praktyczna uwaga: Aby sterować kotłem za pomocą naszych termostatów z oznaczeniem OT, kocioł musi mieć w instrukcji informację, że działa w oparciu o protokół komunikacyjny OpenTherm. Jeśli kocioł wykorzystuje inną komunikację (np. eBus) i nie ma protokołu OpenTherm, można podłączyć nasz termostat OT do kotła za pomocą jego wyjścia NO/COM (przekaźnik), ale nie będzie można korzystać z zalet protokołu OpenTherm.

+ zaawansowane sterowanie ogrzewaniem (zwiększa żywotność kotła)
+ zmniejsza koszty ogrzewania

– system grzewczy musi obsługiwać komunikację OpenTherm
 

Termostaty do podłogówki

Nasze termostaty do ogrzewania podłogowego służą przede wszystkim do automatycznego sterowania elektrycznymi systemami ogrzewania podłogowego w mieszkaniach, domach i biurach zgodnie z regulowanym programem czasowym. W przypadku wodnych systemów ogrzewania podłogowego mogą one sterować siłownikami.

Do precyzyjnego sterowania mocą wyjściową ogrzewania podłogowego wykorzystywany jest nie tylko czujnik temperatury pomieszczenia w jednostce sterującej (zamocowany w ścianie za pomocą np. puszki montażowej KU 68), ale także czujnik temperatury podłogi. Podłączenie urządzenia grzewczego (np. maty grzejnej) i termostatu zgodnie ze schematem w instrukcji powinno być wykonane przez odpowiednio wykwalifikowaną osobę.

Jednostka sterująca powinna być umieszczona w pomieszczeniu z dobrą cyrkulacją powietrza, najlepiej w miejscu bez bezpośredniego nasłonecznienia i z dala od urządzeń wytwarzających ciepło. Ustawienie programowalne ustawi żądany schemat ogrzewania, a termostat ogrzewania podłogowego będzie monitorował i regulował temperaturę do wartości ustawionych przez użytkownika w dzień i w nocy. Możesz wybrać programowalny termostat P5601UF nebo P56201UF z serii GoSmart, sterowany za pomocą aplikacji mobilnej. Oba modele wyposażone są w rezystancyjny przekaźnik 16A, dzięki czemu mogą sterować elektrycznym ogrzewaniem podłogowym, panelami na podczerwień lub grzejnikami przepływowymi.
 

Obsługa termostatu

Najbardziej podstawowym celem termostatów jest regulacja ogrzewania, tak aby temperatura w pomieszczeniu nie zmieniała się, ale utrzymywała się na poziomie ustawionym przez użytkownika. W zależności od sposobu ustawienia żądanej temperatury i stopnia kontroli nad zmianami temperatury, termostaty dzielą się na programowalne i ręczne - manualne.
 
Programowalne
Manualne

Termostaty programowalne

Termostaty programowalne to takie, które działają zgodnie z wybranym przez użytkownika programem, tj. zaprogramowanym wzorcem zmian temperatury. Często używane programy są już zapisane w termostacie, łatwe do włączenia, dzięki czemu nie trzeba programować własnego schematu godzina po godzinie. Jeśli jednak cenisz sobie możliwość dostosowania programu, termostat umożliwia ustawienie niestandardowych programów ogrzewania. Pozwala to na ustawienie własnych zmian temperatury w ciągu dnia i harmonogramów czasowych w planie tygodniowym. W programie niestandardowym można ustawić regulację czasu i temperatury dla poszczególnych dni tygodnia lub dla dni tygodnia i oddzielnie dla weekendu lub dla całego tygodnia.

Wybrane termostaty EMOS umożliwiają wybór temperatury i czasu dla maksymalnie 6 okresów temperatury dziennie, zapewniając dużą elastyczność w zakresie indywidualnych potrzeb. Docenisz programowalny termostat (na przykład model P5611OT), jeśli nie potrzebujesz ciągłego ogrzewania przez cały dzień, ale chcesz czuć się komfortowo na przykład podczas wstawania, a następnie oszczędzać energię i ponownie włączyć ogrzewanie po powrocie z pracy. Podobnie, jeśli wiesz, że nie ma Cię w domu w weekendy. W każdej chwili możesz ingerować w scenariusze i dokonywać natychmiastowych zmian.

+ zaprogramowane scenariusze temperatury według godzin i dni
+ energooszczędne ogrzewanie

– trudniejsza obsługa
 

Termostaty ręczne - manualne

Termostaty ręczne nie posiadają programów, a użytkownik zmienia jedynie aktualną żądaną temperaturę. Obsługa ręcznego termostatu pokojowego nie może być prostsza, wystarczy obrócić pokrętło w lewo, aby obniżyć i obrócić w prawo, aby podnieść temperaturę, do której chcesz ogrzać pomieszczenie. Dlatego taki termostat (np. model P5604, P5614 nebo P5603R) docenią osoby starsze lub te, które nie zamierzają korzystać z bardziej zaawansowanych programów grzewczych. Nadal można dowolnie dynamicznie zmieniać temperaturę w ciągu dnia, ale takiej zmiany temperatury nie można zaprogramować. Na wyświetlaczu nie są pokazywane żadne dodatkowe dane (czas itp.), a jedynie aktualnie ustawiona przez użytkownika temperatura lub aktualnie zmierzona temperatura w pomieszczeniu referencyjnym.

+ prosta obsługa
+ niższa cena

– brak możliwości ustawienia harmonogramów dziennych
 

Jak prawidłowo ustawić termostat?

Główną funkcją termostatów jest utrzymywanie zadanej temperatury w pomieszczeniu mieszkalnym. Regulując ogrzewanie, termostat zapobiega niepożądanym wahaniom temperatury w pomieszczeniu i pomaga zmniejszyć straty ciepła. Utrzymując optymalną temperaturę przez cały czas i nie przegrzewając się niepotrzebnie, można w interesujący sposób obniżyć koszty energii. Nawet obniżenie temperatury o 1°C pozwala zaoszczędzić kilka procent. Aby maksymalnie zoptymalizować temperaturę, termostat musi być nie tylko prawidłowo zainstalowany w systemie grzewczym, ale także odpowiednio ustawiony. Tylko wtedy będzie on naprawdę spełniał swoje zadanie.

Dzięki nowoczesnym, programowalnym termostatom, temperatura może być regulowana zgodnie z harmonogramem w zależności od codziennej rutyny. Możesz więc łatwo dostosować ogrzewanie do dni powszednich, gdy jesteś poza domem przez większość dnia, i ogrzewać inaczej w weekendy. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich temperatur w okresach temperaturowych. Dzięki połączeniu termostatu i głowic termostatycznych w systemie grzewczym uzyskasz najlepszy komfort temperaturowy we wszystkich pomieszczeniach. Sposób prawidłowego ustawienia termostatu i głowic termostatycznych można znaleźć w załączonej dokumentacji produktu. Instrukcja zawiera opis schematów trybów zaprogramowanych, które można łatwo wybrać w menu programowalnego termostatu.

 

Jak wybrać odpowiednie miejsce do umieszczenia?

Aby termostat działał prawidłowo, nadajnik musi być umieszczony w odpowiednim miejscu w ogrzewanym pomieszczeniu. Urządzenie powinno być umieszczone w miejscu, w którym następuje naturalna cyrkulacja powietrza. Nie powinno znajdować się w pobliżu okna lub klimatyzatora, a w pobliżu nie powinny też znajdować się żadne urządzenia wytwarzające ciepło. Zniekształciłoby to zmierzoną temperaturę. Aby termostat był wygodny w obsłudze i aby wszystkie niezbędne informacje z wyświetlacza były dobrze widoczne, powinien być zawieszony około 1,5 metra nad ziemią.
 

Słowniczek pojęć

Ilość programów/zmian temperatury - są to punkty czasowe w schemacie, w których temperatura ma zostać zmieniona. Im więcej zmian temperatury termostat pozwala zaprogramować, tym bardziej szczegółowo będzie można sterować ogrzewaniem do żądanej temperatury w ciągu dnia lub tygodnia.

Ilość temperatur - zazwyczaj dostępne są 2 ustawienia temperatury, ekonomiczna i komfortowa.

Regulowana temperatura/zakres histerezy – jest to zakres od żądanej temperatury, który pozwala termostatowi wiedzieć, przy jakiej temperaturze włączać i wyłączać kocioł. Wskazuje on wartość, o jaką temperatura musi spaść poniżej lub wzrosnąć powyżej ustawionego poziomu, aby termostat ponownie włączył lub wyłączył piec. Na przykład, jeśli ustawisz histerezę 0,2°C i żądaną temperaturę 21°C, termostat włączy bojler przy 20,8°C i wyłączy ogrzewanie przy 21,2°C. Liczba ta nie wskazuje żądanej temperatury w pomieszczeniu, którą można ustawić z inną czułością w termostacie, np. co 0,5°C.

Moduł/jednostka przełączająca – odbiornik termostatu bezprzewodowego, który odbiera sygnał z informacją o potrzebie włączenia kotła. Jest on podłączony przewodem do źródła ogrzewania lub chłodzenia. Zazwyczaj jest instalowany w pobliżu kotła i do działania wymaga zasilania 230 V /50 Hz.

Moduł/jednostka sterująca – nadajnik termostatu bezprzewodowego, który zazwyczaj umieszczany jest w salonie, gdzie mierzy i wyświetla aktualną temperaturę oraz na którym ustawia się żądaną temperaturę. W bardziej zaawansowanych termostatach programuje się na nim również tryby i scenariusze temperaturowe.

OpenTherm – nazwa dwukierunkowego protokołu komunikacyjnego pomiędzy modułem kotła a termostatem. Jest to ujednolicony interfejs komunikacyjny uzgodniony przez wiodących producentów kotłów gazowych. Ważne jest, aby sprawdzić instrukcję lub skonsultować się z dostawcą kotła, aby dowiedzieć się, czy kocioł jest wyposażony w ten interfejs.

Przełączane obciążenie – Przekaźnik jako element przełączający jest prostym komponentem elektronicznym, ale może zostać dość łatwo zniszczony, jeśli przełącza nieodpowiednie obciążenie. Wartości wyjściowe maksymalnego napięcia i prądu przełączania są ważne dla utrzymania żywotności jednostki przełączającej termostatu. W zależności od parametrów kotła należy wybrać termostat, który może bezproblemowo przełączać urządzenie - w przypadku większości kotłów obciążenie rezystancyjne jest krytyczne.

Ręczny/manualny – oznacza brak programowania. Temperaturę ustawia się za pomocą przycisków + i - lub pokrętła, gdzie obrót w lewo zmniejsza żądaną temperaturę, a obrót w prawo ją zwiększa.

Programowalny – umożliwia wstępne ustawienie dziennego i tygodniowego schematu ogrzewania. Na przykład, mniej ogrzewania w nocy i w dni powszednie, a więcej w weekendy, gdy jesteś w domu w ciągu dnia. Praca następuje w trybie automatycznym.

Cyfrowy/elektroniczny – oznacza, że nie opiera się na zasadzie mechanicznej (takiej jak rozszerzalność cieplna gazu naciskającego na membranę), ale na czujnikach elektronicznych i elektronicznym przełączniku (przekaźniku). Termostat cyfrowy wskazuje również ważne wartości i wyświetla je wraz z wynikami bieżącego pomiaru temperatury na cyfrowym (zwykle podświetlanym) wyświetlaczu.

Kalibracja temperatury pokojowej – stosowana np. gdy termostat pokazuje 21°C, ale chcemy, aby pokazywał 20°C, aby być w zgodzie z innymi urządzeniami w pomieszczeniu (np. stacją pogodową lub termometrem). W takim przypadku wartość kalibracji jest ustawiana na -1°C.

Funkcja blokady termostatu (Lock) – służy do zapobiegania nadmiernemu programowaniu, po zablokowaniu termostat nie będzie reagował na naciśnięcia przycisków, dopóki nie zostanie odblokowany, co zwykle odbywa się poprzez naciśnięcie określonego przycisku lub kombinacji przycisków. Funkcja ta jest przydatna na przykład dla rodzin z dziećmi.

Tryb wakacyjny – ten tryb oszczędza energię grzewczą, umożliwiając stałe obniżenie temperatury na okres od 1 do 99 dni, gdy użytkownik wyjeżdża z domu za pomocą prostego polecenia.

Tryb przeciwzamrożeniowy – temperatura na bojlerze zostanie na stałe ustawiona na przykład na 5°C.

FAQ

Czy łatwo jest ręcznie ingerować w program?

Tak. Jest to przydatne na przykład w przypadku wcześniejszego powrotu do domu, gdy termostat jest nadal ustawiony na niższą żądaną temperaturę zgodnie z programem i konieczne jest jego natychmiastowe włączenie i rozpoczęcie ogrzewania do wyższej temperatury. W instrukcji obsługi termostatu programowalnego można znaleźć sekcję Krótkoterminowa ręczna zmiana temperatury lub Tryb ręcznego ustawiania temperatury. Tryb ręczny zakończy się automatycznie po przejściu do następnej sekcji temperatury programu.

Jaki rodzaj przełączania musi mieć termostat?

Należy zwrócić uwagę na rodzaj przełączania wymagany przez urządzenie. 95% kotłów gazowych wykorzystuje połączenie beznapięciowe. Jeśli kocioł ma przełącznik beznapięciowy, termostat również musi go mieć.

Czy można podłączyć więcej odbiorników?

Dzięki funkcji samouczenia się naszego termostatu P5611OT, jest on w stanie wygenerować własny kod parowania, który odbiornik następnie przechowuje w pamięci. W ten sposób za pomocą jednostki sterującej można kontrolować do 6 odbiorników jednocześnie.