Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj zniżki 12 zł na pierwszy zakup
Strona główna Blog Inspiracja Jak oświetlić łazienkę
Jak oświetlić łazienkę

Jak oświetlić łazienkę

Inspiracja

Strefy oświetlenia w łazience

Łazienka to jedno z najbardziej wymagających miejsc do oświetlenia w domu. To, co robimy w łazience, wymaga oświetlenia od bardzo słabego i ciepłego światła po mocne, zimne światło. Jest to niezbędne, gdy na przykład regulujemy brwi lub usuwamy drzazgę z palca. Możemy jednak podzielić łazienkę na kilka stref: centralne oświetlenie sufitowe, oświetlenie lustra i umywalki, orientacyjne lub nocne oświetlenie oraz ewentualnie oświetlenie wewnętrzne szafek. Każda strefa ma swoje zastosowanie, które zmienia się w ciągu dnia. Przyjrzyjmy się poszczególnym strefom oświetlenia w łazience.

Strefy oświetlenia w łazience

Oświetlenie do makijażu i mycia zębów

Obszar umywalki wymaga najjaśniejszego światła. Wykonujemy tutaj bardzo precyzyjne czynności i potrzebujemy widzieć szczegóły. Osobiście postrzegam czas spędzony przy umywalce w łazience jako jeden z najbardziej prywatnych momentów dnia. Szukamy drobnych niedoskonałości na naszej twarzy, poprawiamy fryzurę, regulujemy brwi, dbamy o zarost, uszy, oczy. Zajmujemy się szczegółami, których nikt inny nie musi widzieć. My jednak musimy, dlatego potrzebujemy mocnego światła.

W naszym kalkulatorze możesz obliczyć, jak mocne światło jest potrzebne. Dużo zależy od tego, jak dużą przestrzeń chcesz oświetlić. Całkowita strefa umywalki może wynosić od 0,6 m² do 1,8 m². Całkowita moc żarówek powinna wynosić od 400 do 1000 lumenów. Temperaturę światła wybierz raczej chłodniejszą, najlepiej od 5000 do 6000 K. Światło będzie miało wyraźniejszy kontrast cieni, a odbicie w lustrze będzie symulowało naturalne światło dzienne.

Oświetlenie do makijażu i mycia zębów

Centralne oświetlenie w łazience

Zazwyczaj jest to oświetlenie sufitowe, które ma za zadanie oświetlić całe pomieszczenie. Odpowiednia temperatura i intensywność są tutaj bardzo ważne. Jeśli oświetlenie będzie zbyt mocne, rano może powodować ból oczu, które jeszcze nie są gotowe na jasne światło po ciemności sypialni. Natomiast jeśli będzie zbyt słabe, wpłynie to na czystość łazienki. Słabe światło dobrze ukrywa kurz w rogach, pajęczyny i ogólnie odbiera energii, która jest potrzebna szczególnie rano. Ile więc wynosi optymalne oświetlenie? Jak zawsze odpowiedzi szukaj w naszym kalkulatorze. Tutaj jednak warto zwrócić uwagę. Jeśli łazienka ma ciemne kolory, należy wybrać oświetlenie o ok. 30% mocniejsze niż wynik z kalkulatora, ponieważ ciemne ściany pochłaniają dużą część światła.

Temperatura światła w tym przypadku jest trochę problematyczna. Wieczorem lepiej jest wybrać cieplejszy odcień ok. 3800 K. Rano lepiej zbliżony do 5000 K. Jeśli chcesz mieć lepszą kontrolę nad temperaturą i intensywnością światła, polecam inteligentną żarówkę, w której można regulować zarówno intensywność, jak i temperaturę światła. W przeciwnym przypadku zalecam kompromis, czyli żarówkę o temperaturze ok. 4500 K.

Centralne oświetlenie w łazience

Nocne światło w łazience

Założę się, że brakuje ci tego oświetlenia w łazience. Jeśli się mylę, to masz moje uznanie. Moim zdaniem jest ono znacznie ważniejsze, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. W łazience nie powinno brakować nocnego lub orientacyjnego oświetlenia. Konkretne nocne światła działają trochę jak lampka. Mają czujnik reagujący na otaczające światło. To światło włącza się automatycznie, gdy zapada zmrok. I do czego się właściwie przydaje?

Znasz to uczucie, wieczorem impreza, a w nocy budzisz się z pragnieniem lub z odwrotnym problemem. Musisz iść do łazienki, ale nie chcesz włączać głównego światła. Po pierwsze mogłoby to kogoś obudzić, a po drugie jasne światło w ciemności może spowodować ból oczu. Optymalne światło to takie, którego nie trzeba włączać, nie oślepia cię, ale oświetla przestrzeń na tyle, abyś znalazł toaletę, szklankę i kran.

Nocne światło w łazience

Światło w łazience do relaksu i odpoczynku

Jeśli masz wannę, z pewnością od czasu do czasu masz ochotę odpocząć w ciepłej wodzie. Optymalne do relaksu jest słabe, ciepłe światło. Nocne światło, o którym już wspomniałem, może być dobrym wyborem, ale jeśli chcesz naprawdę się zrelaksować, zapal świeczkę. Wydaje ona bardzo słabe światło o temperaturze poniżej 2000 K. Jeśli jednak nie jesteś fanem otwartego ognia, mamy świeczki i lampiony na baterie.

Światło w łazience do relaksu i odpoczynku

O autorze: Petr Brůžek - "Jestem entuzjastą technologii, nauki, techniki, ochrony środowiska i mechaniki. W Emos odpowiadam za marketing, a w wolnym czasie najchętniej spędzam czas w warsztacie."

7x
Oczko LED SIMMI 5W neutralna biel, biały
37,40
W magazynie
Symbol: ZD3122
1x
Oprawa sufitowa LED TIVI, okrągła biała 11W, IP44, neutralna biel
183,00
W magazynie
Symbol: ZM3407
5x
Panel LED VIXXO wpuszczany okrągły 13,5W IP65 neutralna biel
109,00
W magazynie
Symbol: ZV1142
2x
Lampka nocna LED do gniazdka 230V z czujnikiem
54,20
W magazynie
Symbol: P3317